Participate Translate Blank profile picture
Image for Europejskie Nagrody Filmowe 2012: szepty w ciemności

Europejskie Nagrody Filmowe 2012: szepty w ciemności

Published on

Story by

Katha Kloss

Translation by:

Default profile picture cafebabel.com

kultura

25. Ceremonia rozdania Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 1 grudnia na Malcie. Do tego czasu wyświetlone zostaną 74 produkcje filmowe z 36 europejskich krajów. Tegoroczni nominowani utrzymują nieco ponury nastrój, doskonale wpisując się w zimową aurę. Komedio, gdzie się podziałaś...?

Belgia

HASTA LA VISTA/HASTA LA VISTA, Belgia, 115 min.,reżyseria: Geoffrey Enthoven

Nominowany:

A PERDRE LA RAISON - NASZE DZIECI, Belgia/Francja/Szwajcaria/Luksemburg, 111 min.,reżyseria: Joachim Lafosse

  Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Grecja

AΔΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ - I SPRAWIEDLIWOŚĆ NIE DLA WSZYTSKICH, Grecja/ Niemcy, 107 min.,reżyseria: Filippos Tsitos

Nominowany:

ALPEIS - ALPY, Grecja, 93 min., reżyseria: Yorgos Lanthimos

  Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Węgry

AZ AJTÓ - DRZWI, Węgry/Niemcy, 98 min., reżyser: István Szabó

Nominowany:

CSAK A SZÉL - TO TYLKO WIATR, Węgry/Niemcy/Francja, 86 min., reżyseria: Bence Fliegauf

  Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Austria

AMOUR - MIŁOŚĆ, Austria/ Francja/ Niemcy, 127 min., scenariusz i reżyseria: Michael Haneke

Nominowani:

PARADIES: LIEBE - RAJ:MIŁOŚĆ, Austria/Niemcy/Francja, 120 min., reżyseria: Ulrich Seidl, L’ENFANT D’EN HAUT - TWOJA SIOSTRA
Szawajcaria/ Francja, 97 min., reżyseria: Ursula Meier

  Fot.: (cc)  EuropeanFilmAcademy

Wielka Brytania

 SHAME - WSTYD, Wielka Brytania, 96 min
reżyseria: Steve McQueen

Nominowani:

THE ANGELS’ SHARE - WHISKY DLA ANIOŁÓW, Wielka Brytania/Belgia/Włochy, 102 min., reżyseria: Ken Loach, TINKER TAILOR SOLDIER SPY - SZPIEG, Francja/Wielka Brytania/Niemcy, 128 min., reżyseria: Tomas Alfredson

  Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Skandynawia

THE HUNT - JAGTEN - JAGTEN, Dania, 111 min, reżyseria: Thomas Vinterberg

Nominowani:

AVALON , Szwecja, 78 min., scenariusz i reżyseria: Axel Petersén, IRON SKY, Finlandia/ Niemcy/ Australia, 93 min., reżyseria: Timo Vuorensola, EN KONGELIG AFFÆRE - KOCHANEK KRÓLOWEJ, Dania, 132 min., reżyseria: Nikolaj Arcel, SØNNER AV NORGE, Norwegia, 88 min., reżyseria: Jens Lien, VUOSAARI - SAMOTNY PORT, Finlandia, 118 min., reżyseria: Aku Louhimies

Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Niemcy

BARBARA, Niemcy, 105 min., scenariusz i reyseria: Christian Petzold

Nominowani:

KRIEGERIN - KREW I HONOR, Niemcy, 103 min
scenariusz i reżyseria: David Wnendt

 Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Turcja

BIR ZAMANLAR ANADOLU’DA - PEWNEGO RAZU W ANATOLII, Turcja, 157 min., reżyseria: Nuri Bilge Ceylan

 Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Francja

UNTOUCHABLE - NIETYKALNI, Francja, 108 min., scenariusz i reżyseria: Olivier Nakache & Eric Toledano

Nominowani:

CARNAGE - RZEŹ, Francja/ Nimecy/ Polska/ Hiszpania, 80 min., reżyseria: Roman Polański, DE ROUILLE ET D’OS , Francja, 120 min,
reżyseria: Jacques Audiard

 Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Włochy

CESARE DEVE MORIRE - CEZAR MUSI UMRZEĆ, Włochy, 76 min,
reżyseria: Paolo & Vittorio Taviani

Nominowani:

DIAZ: DON’T CLEAN UP THIS BLOOD, Włochy/Rumunia/Francja, 120 min., reżyseria: Daniele Vicari, IO SONO LI , Włochy/ Francja, 96 min, reżyseria: Andrea Segre

  Fot.:  (cc) EuropeanFilmAcademy

Czechy

POUPATA - KWIETNE PĄCZKI, Czechy 91 min, scenariusz i reżyseria: Zdenek Jiráský

Nominowani:

GYPSY - CYGAN, Czechy/Słowacja, 107 min, reżyseria: Martin Sulik

Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Bałkany

PARADA, Serbia, 115 min, scenariusz i reżyseria: Srdjan Dragojevic

Nominowani:

DJECA - DZIECI SARAJEWA, Bośnia i Hercegowina/ DNiemcy/ Francja/ Turcja, 90 min, scenariusz i reżyseria: Aida Begic, SMRT COVEKA NA BALKANU , Serbia, 80 min, scenariusz i reżyseria: Miroslav Momcilovic, ZENATA KOJA GI IZBRISA SOLZITE , FYRO Macedonia/ Belgia/ Słowenia/ Niemcy, 102 min., scenariusz i reżyseria: Teona Strugar Mitevska

  Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Rumunia & Bułgaria

DUPA DEALURI - ZA WZGÓRZAMI, Rumunia/ Francja/ Belgia, 150 min., reżyseria: Cristian Mungiu

Nominowani:

KETCOVE - TENISÓWKI, Bułgaria, 111 min, reżyseria: Ivan Vladimirov & Valery Yordanov

  Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Rosja & Białoruś

FAUST , Rosja, 134 min, reżyseria: Alexander Sokurov

Nominowani:

ZHILA-BYLA ODNA BABA - ŻYŁA SOBIE BABA, Rosja, 150 min,
scenariusz i reżyseria: Andrey Smirnov, V TUMANE - WE MGLE, Niemcy/ Rosja/ Litwa/ Holandia/ Białoruś, 127 min., scenariusz i reżyseria: Sergei Loznitsa

Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Hiszpania

GRUPO 7 , Hiszpania, 96 min, reżyseria: Alberto Rodriguez

Nominowani:

SUEÑO Y SILENCIO, Hiszpania/ Francja, 110 min, reżyseria: Jaime Rosales, LA VOZ DORMIDA , Hiszpania, 128 min, reżyseria: Benito Zambrano

  Fot.: (cc)  EuropeanFilmAcademy

Izrael

HAHITHALFUT - WYMIANA, Izrael/ Niemcy, 95 min, scenariusz i reżyseria: Eran Kolirin

Nominowani:

HASHOTER - POLICJANT, Izrael, 105 min, scenariusz i reżyseria: Nadav Lapid

Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Polska

RÓŻA - ROSE, Polska, 94 min, reżyseria: Wojciech Smarzowski

Nominowany:

W CIEMNOŚCI, Niemcy/ Polska/ Kanada, 144 min., reżyseria: Agnieszka Holland

Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Holandia

KAUWBOY , Holandia, 81 min., reżyseria: Boudewijn Koole

Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Portugalia

TABU , Portugalia/ Niemcy/ Brazylia/ Francja, 118 min., reżyseria: Miguel Gomes

  Fot.: (cc) EuropeanFilmAcademy

Translated from European Film Awards 2012: Im Dunkeln ist gut munkeln

loading...