Találkozzunk a zöldségesnél! - rendhagyó közösség- és kultúraszervezés a Lumennel
Published on
A Klauzál tér és a Csányi utca sarkán áll egy zöldséges, ahol nem csupán a kulináris élvezetekről gondoskodnak naponta friss zöldséggel, gyümölccsel, házi lekvárokkal és különleges fűszerekkel, de a gasztronómiai és kulturális programok iránt érdeklődök is könnyen találhatnak a fogukra valót.
A Lumen Zöldség és Közösségi Szolgáltató 2012 szeptemberében alakult a közösségi projektek egy sajátos formációjaként. A korábban megismert kulturális bázisok egy kis közösség önszerveződésén alapulva, annak fenntartó erejében bízva és hasonló igényekre és célokra alapozva alakították ki profiljukat, és ütöttek tábort a város különböző pontjain. A Lumen Zöldség és Közösségi Szolgáltató koncepciója nem egy, hanem három közösség szerencsés egymásra találásának és közös ötletelésének eredményeként született meg. A zöldséges a Lumen Fotóművészeti Alapítvány fiókprogramjának részét képezi, új helyszínként szolgálva az alapítvány tagjai által közösen választott művészeti projektek, valamint a róluk készült rövidfilmek és kiadványok bemutatására. A közösségi szolgáltató a Gottfried lányok, Gottfired Judit és Juli ötleteként szültetett meg, akiket azonban más szálak is kötnek a helyszínhez. Nagyszüleik ugyanis évtizedeken keresztül üzemeltettek zöldségest az üzlethelyiségben, így kézenfekvő ötlet volt, hogy az üresen maradt bolt újra régi funkciójában működjön tovább. A gasztrovonalért egy másik, szintén régi zöldséges családból érkezett testvérpár, Uliczki Dénes és Soma felelősek, míg a zöldséges vezetését édesanyjuk, Zsuzsa vette kézbe.
Fotóművészet egy zöldségesben
Szokatlan, mind hazai, mind nemzetközi szinten példa nélküli vállalkozás egy zöldségest választani bázisként ahhoz, hogy a fotográfia műfaját közelebb hozzák az arra nyitott közönség számára. “Elsőnek furcsának tűnhet ez így, hogy zöldséges és fotóművészet. De valahogy az ötletelések és a tervezgetések során egyre familiárisabb lett a két gondolat így együtt, és sikerült összegyúrni egy olyan koncepciót, ahol ez a többféle érdekcsoport találkozni tudott” – magyarázza az alapítvány egyik tagja, Erdei Krisztina - “ez egy hosszú tervezési folyamat volt, és arra is szükség volt hozzá, hogy a zöldségesben nem kiállításokat szeretett volna csinálni az alapítvány, ami a korábbi tevékenységének képezte a részét, hanem szerettük volna, ha a fotóprojektekkel, amiket kiválasztunk, kicsit mélyebben tudunk foglalkozni.” A 2002 óta működő alapítvány elsődleges célja, hogy nemzetközi platformot teremtsen a fényképeket alkalmazó képzőművészet bemutatásához és megismertetéséhez. Erre korábban a Mikszáth téri kávézó biztosított lehetőséget, ahol az alapítvány programjairól döntő tanács, a Lumen Tanács tagjai által választott projekteket állították ki. Tavaly júniusban rendezett, VIP – Fájdalomszoba: A nyomorúság egy pillangó című kiállításuk viszontagságos sorsa viszont arra késztette a tagokat, hogy újragondolják az alapítvány működését és más irányvonalakat keressenek céljuk megvalósításához. A kiállítás képei ugyanis oly mértékben felkavaróak voltak, hogy a megnyitót követően a kávézó vezetője arra kérte az alapítvány tagjait, hogy egy másik, arra alkalmasabb helyen installálják újra a tárlatot. Ekkor döntöttek úgy, hogy a rövid ideig tartó kiállítások helyett a jövőben inkább megpróbálják mélyebben beleásni magukat a kiválasztott projektekbe, amelyre a Lumen-fiók program biztosítja a lehetőséget. Ennek keretében a tanács által választott projektekről rövidfilmet készítenek, bemutatva a különböző nézőpontokat, amelyek a munka központi gondolata kapcsán felmerülhetnek, valamint szerkesztenek egy kiadványt, amelyben kutatások, tanulmányok vagy a mű tárgyához kapcsolódó képek segítségével próbálják minél sokoldalúbban feltérképezni az adott projekt fókuszában álló témát. A már elkészült fiók-kiadványok és videók a kávézóban és a zöldségesben egy, az alapítvány számára fenntartott polcon tekinthetőek meg.
Közösségi helyszín kiadó
A zöldséges nyitvatartási idejét követően vehetik kezdetét a gasztronómiai és kulturális programok. A tér használatához a Közösségi Szolgáltatónál kell pályázni a megvalósítani kívánt projekt részletes leírásával. Az elbírálók nem támasztanak szigorú követelményeket a programokkal szemben, minden olyan szervezet, egyéni vagy csoportos pályázó jelentkezését szívesen látják, aki állandó székhely vagy bemutatótér hiányában eddig nem tudta megvalósítani ötletét. A Közösségi Szolgáltató a helyet biztosítja, a további hozzávalókról a szervezőknek kell gondoskodniuk. A zöldséges, köszönhetően az alapítvány két tagja, László Gergely és Katarina Šević által tervezett, mobilis bútorzatnak, könnyen alkalmas térré változtatható egy workshop lebonyolítására, fogadás tartására vagy akár színpadi előadás számára is. Az elmúlt egy évben szerveztek már itt BBQ partit, Vietnámi nyári tekercs fesztivált, legutóbb pedig közösségi brunchot a negyed6negyed7 fesztivál keretében, de itt mutatták be a német finger csoport tagjai a városi méhészet népszerűsítését célzó Közösségi Méz projektjük tervét is.
Míg a zöldséges elsősorban lokális érdeklődésre tarthat számot, látogatói pedig többnyire a Klauzál tér lakosai közül, illetve a teret látogató közösségek tagjaiból kerülnek ki, addig az alapítvány és a Közösségi Szolgáltató programjai olyanokat is megmozgatnak, akik a friss zöldség és gyümölcs kedvéért nem utaznának a város másik végébe. A zöldséges lehetőséget teremt arra, hogy átjárás alakulhasson ki a helyiség funkciói és az azokat látogató közösségek között. Van, aki bár a Közösségi Szolgáltató programjaira kíváncsi, ha már ott van, megtekinti a kiadványt is, és gyakran megesik, hogy az alapítvány projektbemutatóira érkezők egyúttal szemügyre veszik a zöldséges kínálatát is, ahogy a friss áruért sorban állók között is akad, aki várakozás közben végignézi a projekthez készült rövidfilmet és kiadványt.
Önkéntesen a közösségért
A Lumen Zöldség és Közösségi Szolgáltató fenntarthatóságához nem igényel jelentősebb anyagi forrásokat, működését a zöldséges rentábilis üzemeltetése szavatolja. A hely bérleti díját a zöldséges vállalta magára, biztosítva a helyiség szabad használatát a Lumen Fotóművészeti Alapítvány és a Közösségi Szolgáltató számára. Mivel a szolgáltató elsősorban a helyet és a bútorokat biztosítja a programok megvalósításához, így csupán saját programjainak finanszírozásáról kell gondoskodnia. A Lumen Fotóművészeti Alapítvány projektjeinek megvalósításához, a kiadványok és rövidfilmek elkészítéséhez, szintén maga teremti elő az anyagi forrásokat, sokszor bevonva a barátokat és ismerősöket is a munkába. Mindkét szerveződés kulcsát az önkéntesség jelenti. A tagok személyes érdeklődésből, a megfogalmazott célok iránti elkötelezettségből vállalták és vállalják az alapítvány és szolgáltató projektjeiben való részvételt. Így a projektek addig folytathatóak, amíg a résztvevők lelkesedése tart, és amíg mindannyian látnak benne perspektívát. Ha a munka kezd rutinná válni vagy úgy érzik, hogy már nem képesek teljes odaadással végezni, akkor érdemes újabb ötletek, más lehetőségek után nézni, és az sem árthat, ha a továbblépést időnként új tagok is segítik.
A zöldséges esetében egyelőre sem lelkesedésben, sem az ötletekben nincs hiány, amely részben a helyválasztásnak is köszönhető. Kriszta szerint nagy előnynek mondható, hogy a Klauzál térnek története van, számos, kis mikroközösséget vonzó bolt, kulturális és szórakozóhely található a közelben. A jövőben szeretnék, ha még inkább térszerűbbé lehetne tenni a Klauzál teret, amelyhez a parkoló autók számának csökkentése és az ülőhelyek növelése jelentősen hozzájárulhatna. Így talán könnyebben elérhetővé válhatna az is, hogy a térhez tartozó kis közösségek találkozzanak, és a közös programok révén egy pezsgőbb, társasági élet alakulhasson ki.