Közös pont a krízisben – A Blaha Lujza tér szépségei hét napban
Published on
Hol máshol hajthatná együtt álomra a fejét egy alulról szerveződő civil csoport önkéntese és egy hajléktalan, mint a Blahán, a Krízisközpont vándorsátrának sötét, de annál hangulatosabb bugyraiban? Március 15-től 22-ig itt találkozik rászoruló, önkéntes, járókelő, adományozó és cinikus szemlélődő, hogy együtt jussanak közelebb a mélyszegénység megkerülhetetlen kérdéseihez.
Gólyabál
Hónapok óta ismerkedik a környékkel a decemberben megalakult Krízisközpont. A kezdeményezés egy baráti társaságtól indult, akik aktivizálódni akartak a mostanság bevezetett, szegényeket sújtó rendeletek ellen. A csoport tagjai két hónapja vesznek részt ételosztásokban, hogy felmérjék a rászorulók igényeit és velük együtt tervezzék meg, mi legyen a következő lépés a megsegítésükre. Így jött a sátorépítés terve is, ahogy a közösségi programok, az adományozás és a közös utcai buli is. Eddig ezek mind megvalósultak, kezdve a múlt hét szombati egész napos akciójukkal a Gólyában, ami sokakat bevonzott a nem megszokott körökből is. Korszakalkotó ötlet volt az ilyen-olyan kapcsolatokat megmozgatva összeereszteni VV Simon, Tarr Béla, Geréb Ági és Parti Nagy vagy Háy János rajongói körét, és látszólag nagyon is működőképes volt a szintézis.
A kapcsolati hálók minél gyümölcsözőbb összefonódását változatos programok segítették elő. Ilyen volt a személyes adományozás, amivel arcot kaptak az egyéni vágyak, míg a másik oldalról nem csak a szokványos ruhacsomagok és ételadományok keresték a jövendőbelijüket, hanem egyesek alkalmi munkát, mások hajvágást, egyéb szolgáltatásokat is ajándékoztak. Árverésre bocsátották például Erdős Virág kéziratát, de sok más szociálisan érzékeny művész és híresség ajánlotta fel számukra keze munkáját vagy éppen személyes tárgyát, hogy támogassa a kezdeményezést. Az eseményre ellátogató közönség egy percig sem maradt kívülálló, ugyanis a program kavalkád a legváltozatosabb módokon próbálta beszippantani és részesévé tenni őket a való világ eseményeinek, a mélyszegénységben élők valóságának, élő könyvtárral, kolduló jógával, Szociopolyval, közösségi meditációval, a Kétfarkú kutyapárt stencilkészítő workshopjával, az AVM hajléktalan szituációs társasjátékával és a Termini második publikus bemutatásával. Az adománygyűjtő nap célja az eheti programok költségeinek összegyűjtése volt, ami nagyrészt a sátor elemeinek és más szükséges dolog megvásárlására lett fordítva.
Sátrunk alatt
A programsorozat nem tűz ki maga elé elérhetetlen célokat. Fő feladatuknak a különféle társadalmi rétegekből jövő emberek egymáshoz közelítését, a címkézés és az előítéletek minimalizálását tekintik, és a közös gondolkozást a közös jövőről. Ennek a szimbóluma a Blahán felhúzott, kb. 40 m2-es színes sátor, ahova bárki betérhet, részt vehet a kulturális és operatív programokban, és részesülhet mindennapi adományokból. Már három napja tevékenykedik kint a csoport és egyre több az érdeklődő, ahhoz képest, hogy az idő nem volt a legfényesebb. A nulladik napon, 14-én még nem állt a sátor, így a hajléktalanok a szabad ég alatt kanapékon, alkalmi ágyakon térhettek nyugovóra. A sátor egyébként csak ma, 17-e hétfőn fogja elnyerni végleges, félgömb alakú formáját.
Március 15-e este több önkéntes megosztotta a vacsoráját az oda érkező hajléktalanokkal. Az akció kezdetén a mindig mozgalmas Blaha Lujza téren alig lézengett valaki, de végül sokan a sátor köré gyűltek és mindenkinek jutott a közös ételekből. Szerencsére, ahogy az idő telt, egyre több érintett és érdeklődő ragadt ott a sátor körül, és még ha a programokban kevesen is vettek részt, a sátor és környéke remek spontán közösségi térré alakult. A helyszínen általában jóval több hajléktalan tartózkodott, mint önkéntes, azért is, mivel a Krízisközpontosok a sátorbeli 24 órás jelenléten kívül még egy főző és egy ruhaszortírozó brigádra is oszlottak. A tegnap éjszakát körülbelül 4-5 hajléktalan és 3 önkéntes töltötte a sátorban, miközben a környékre még jóval többen telepedett le, akik nappal is többször jártak a sátor felé. Az egyetlen komolyabb feszültséget a fűtés hiánya okozta, de azóta orvosolták a problémát.
Felmerült, hogy esetleg ellenállásba fog ütközni a program, de egyelőre csak 14-én volt példa verbális konfliktusra, ami folytán egy embert bevittek a rendőrségre. Azóta ilyen jellegű problémáktól mentesen zajlottak a programok. Ahogy eddig is, a megosztott vacsorákban nem csak hajléktalanok, hanem nagycsaládosok, nyugdíjasok és lakhellyel rendelkező, mélyszegénységben élők is részesültek, akik közül sokakat sikerült egyéb projektekbe is bevonni. Folyamatosan zajlik még ezen kívül a személyre szóló adományok gyűjtése és osztása, igényfelmérés, fodrászszolgálat, könyvtár, valamint lesz még elsősegély oktatás, zenés-táncos programok, beszélgetés, különféle workshop és társasozás is. A szervezők folyamatosan az igényekhez alakítják a programokat, úgyhogy a mai nap folyamán már ruhajavítással és jogsegéllyel is kiegészül a program.
Higi zsebkendő, hátizsák, törlőrongy
Ha valaki a Blahán jár a napokban, mindenképp érdemes körbe nézni a Krízisközpont sátra táján. A csapat a 24 órás szolgálat során napról napra több tapasztalattal lát neki az aznapi teendőknek, legyen az a sátor vázszerkezetével, az ételosztás menetével, vagy a konfliktusok feloldásával kapcsolatos. Az első napok nehézségei már feloldódtak, kiderült, hogy akármilyen helyszínből lehet közösségi teret csinálni és nem is olyan nehéz bevonni a Blaha Lujza tér népét és az átutazókat a közös időtöltésbe. Talán többeknek sikerül így átlépni a berögzült korlátokat, megismerkedni azokkal, akik segítségre szorulnak és azokkal, akik próbálnak olyan eszközöket adni a rászorulóknak, amik segítségével a könnyebben boldogulhatnak a mindennapokban. A vándorsátornak még nem tudni, hol lesz a következő állomása. Az eheti kísérleti kitelepülés célja, hogy feltérképezzék, mire lenne a leginkább szükség, így lehet, hogy fix helyet keres majd magának a csoport, de az is előfordulhat, hogy a karaván meg sem áll a város, az ország más pontjaiig. Az viszont biztos, hogy a jövőben nagyobb sátorral, több programmal és több önkéntessel várják a segítségre szorulókat.
Bárki csatlakozhat a programhoz, valamint adományokkal is lehet segíteni a Krízisközpont munkáját. Számtalan csomag érkezett eddig is, aminek tanulsága, hogy nem elsősorban ruhára, hanem higiéniai eszközökre, hátizsákra, meleg takaróra, hálózsákra lenne szüksége az érintetteknek. Az éjszakai ügyeletesektől érkezett a hír, hogy a hálózsákokon, matracokon, polifoamokon, takarókon, egyéb fekvő alkalmatosságokon kívül, egy gázpalackkal működő fűtőtestet tudnának hasznosítani, mert az aggregátor nagy fogyasztása miatt nappal, rossz idő esetén nem tudják fűteni a sátort. Ezeken kívül szükségük lenne még seprűkre, lapátokra, törlőrongyokra, víz tárolására alkalmas edényekre és elsősegélydobozra. Ha bárkinek lapul otthon használatlanul ezek valamelyike vagy bármilyen felajánlása, ötlete van, amivel segíthetné a csoport munkáját, mindenképp keresse fel a héten a Blaha Lujza téri sátrat. Le a szemellenzőkkel!